Audi

Test: Audi Q7 3.0 TDI Quattro

Test: Audi Q7 3.0 TDI Quattro

Tübitak popüler bilim kitaplarında yer alması ihtiyaç duyulan Audi Q7, bunu inanılmaz teknolojik özelliklerine borçlu. Senelerdir otomobil dünyasında ağırlığını hissettiren, kalitesi ve güvenilirliği tartışılmaz olan Alman üretici Audi’nin ilk SUV’u Q7, dizel motoruyla rakiplerine meydan okuyor. 4.2 litrelik FSI quattro tiptronic benzinli versiyonun yanı sıra 3.0 litrelik TDI quattro tiptronic modeliyle de iddalı olan Q7, sürücüsüne performans ve muhteşem bir sürüş tadı vaad ediyor. Klasik köşeli SUV tasarımlarının aksine, heybetli Audi Q7’nin kendine özgü bir tasarımı var.

Ona yaklaştığımızda dizel motorun Audi ve Q7 şıklığıyla iyi mi birleştiğini merak ediyorduk. Kokpitine bizi kabul etmiş olduğu andan itibaren artık onun etkisindeydik. Tabiri caizse dilimiz tutulmuştu. Q7’nin alışılagelmişin haricinde olan iç mekanı hakkaten büyülüyor. Kendisini lüks otomobil diye adlandıran birçok modelin yanından bile geçemeyeceği zarifliğe sahiptir olan aracın işçilik kalitesi birinci sınıf. Mükemmel dizayn edilmiş kokpite sürücü kolaylıkla hakim oluyor. Ergonomik açıdan hiçbir problemi bulunmayan otomobilin iç mekanına alışınca herşey daha da keyifli olmaya başlıyor. Kapıların içindeki bardak tutucular ve eşya gözleri şeklinde arka planda kalan çözümler bile Q7’nin farkını ortaya koyuyor.

Sürücü odaklı ve oldukça fonksiyonlu gösterge tablosu ile konsolun ortasına yerleştirilen informasyon ekranı Q7’nin en mühim özelliklerinden. Q7’nin merkezi kumanda sisteminden donanıma nazaran radyo, CD çalar ve süspansiyon sistemi ayarları şeklinde mühim vasıta bilgilerini görmek mümkün. Kol dayama bölümünün derhal önüne yerleştirilen denetim ünitesiyle neredeyse herşey yapılabiliyor. Bu bölümden aracın yüksekliğinden tutunda müzik sistemine kadar birçok ayar kolaylıkla yapılabiliyor. Ayarlanabilir aydınlatmalı gösterge tablosunda saat ve tarih, kilometre ve günlük kilometre sayacı, uyarı ve denetim lambaları, bakım aralığı göstergesi şeklinde bilgilere ulaşmak mümkün. Dört bölgeli klima iç mekanı çabucak kutuplara çeviriyor. Ön ve arka bölümde, sağ yada sol bölümde oturanlar kendi bölümlerinin ısı derecesini ayarlayabiliyorlar. Audi Q7’nin müzik sistemi de kendisine yakışan kalitede. Aslına bakarsanız keyifli olan Q7’nin sürüşü, Bose marka ses sisteminden alınan oldukca kuvvetli ve temiz sesle daha da artıyor.

Üst sınıf SUV segmenti içindeki en sportif otomobillerden biri olmayı başaran Q7’nin coupe’ye benzer tavan çizgisi ve aerodinamik arka spoiler’i dinamik bir duruş sağlıyor. Esasen Audi, Q7’nin dış tasarımını güç, sportif şıklık ve yüksek-arkalı genel görünümün birleşimi olarak tanımlıyor. Q7’nin ilk bakışta göze çarpan kuvvetli ve kaslı yapısı, erkeksi çizgilerin en büyük destekçisi. Audi Q7’nin ön bölümünde dikkat çeken noktalar; tek parçalı ızgara ve kaportanın kavisli hatlarını takip eden, şıklığı simgeleyen saydam camlı xenon farlar. Kalınca tekerlek kemerleri ve çamurluk çıkıntıları Q7’yi daha da agresif gösteriyor. Kavisli burun kısmı ve öne doğru incelen yan hatlarıyla Q7’nin kuvvetli ve tok bir duruşu var.

Servotronik direksiyon sistemi kırılgan ve duyarlı. Audi Q7’nin aksları, tüm hızlarda ve ağır yüklerde, sıkıntılı parkurlarda dahi yüksek bir canlılık, dinamizm ve güvenlik düzeyini korumak için tasarlanmış. 5 kademeli ayarlanabilir süspansiyon modları, yolun durumuna bakılırsa Q7’nin konumlanmasını sağlıyor. Motorun performansını verimli bir çekişe dönüştüren şanzıman, büyük torkları aktarabilecek şekilde ayarlanmış. Audi Q7’de kullanılan 6 vitesli tiptronic otomatik şanzıman asfalt yollarda ve arazide rahat bir seyahat için ideal oranlara haiz. Q7’nin iz genişliği, zeminden yüksekliği, ön ve arka çıkıntıları sıkıntılı engellerin bile kolayca üstesinden gelebilmesini sağlıyor. Ek olarak ESP arazi modu ve rampa iniş yardımcısı şeklinde yeni fonksiyonlar sürüşü daha da kolay ve güvenli hale getirmiş. Q7’nin motorunda kendisini gösteren TDI teknolojisi bu yüksek verimli dizel V6’ya görkemli bir tork ve hızlanma elde etmiş. Azami torku 500 Nm ve gücü 236 HP olan bu motorla aracın karma yakıt tüketimi 10.5 litre.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!