Citroen

Test: Citroen C4 Cactus

Ferrari Testarossa (1989)

Test: Citroen C4 Cactus

Otomotiv sektöründe tasarım savaşları her geçen gün daha da şiddetlenerek devam ediyor. Markalar kendilerine özgü dizaynlarla yeni modellerini şekillendiriyor. Bazı markalar tasarımlarda bir devamlılık elde etmek amacıyla yeni otomobillerinde fazlaca büyük değişikliklere gitmiyor. Fakat tıpkı Citroen benzer biçimde birçok markadan da yürekli adımlar geliyor. İşte büyük bir risk alınarak tasarlanan ve piyasaya sürülen C4 Cactus’un özellikleri!

Test: Citroen C4 Cactus

İlk bakışta dikkatleri üstüne çeken Citroen C4 Cactus’un hakkaten alışılmışın haricinde bir görünümü var. Dikkat çeken noktaların başlangıcında büyük marka logosu, kaş şeklinde görünen üst tarafa konumlandırılmış ince led gündüz farları ve air bump içine yerleştirilen farlar geliyor.

Şüphesiz aracın yan tasarımında göze çarpan en mühim nokta air bump isminde olan kaplamalar. Yumuşak deriyle kaplı bu hava kapsülleri adeta amortisör görevini üstlenerek aracı küçük darbelerden koruyor. Termoplastik polüretan adlı hususi bir malzemeden üretilen air bumplar renk atmama özelliğine mevcut ve kullanılamaz hale ulaştığında yenisiyle kolayca değiştirilebiliyor. Bundan dolayı bilhassa park yada manevra esnasında oluşabilecek birçok çizik ve küçük hasarı engelleyebiliyor. Airbumplar yardımıyla ufak hasarlarda vasıta boyatılmadığı için ikinci el değerinde de herhangi bir yitik yaşanmıyor.

Test: Citroen C4 Cactus

Çikolata, koyu gri, kum gri, siyah olmak suretiyle dört değişik renkte sunulan Airbumplar Citroen C4 Cactus’un dış görünümünü belirleyen en mühim öğeler. Bu yüzden ön ve yan tarafta kullanılan airbumplara arka tarafta da rastlıyoruz. Bagaj kapağı ve arka tamponda hava kapsülleriyle kaplı. Cactus C4 olarak adlandırılsa da C3’ün geliştirildiği PF1 platformunu kullanıyor. 4.16 m uzunluğa, 1.73 m genişliğe ve 1.48 metre yüksekliğe haiz Cactus, standart Citroen C4’ten 16 santimetre daha kısa, 6 santimetre daha dar ve 4 santimetre daha alçak. 358 litrelik bagaj hacmiyse 22 litre daha düşük.

Test: Citroen C4 Cactus

Nissan Juke, Renault Captur, Peugeot 2008 benzer biçimde mühim rakipleri bulunan Citroen C4 Cactus’un iç mekanı da alışılmışın haricinde detaylara mevcut. İlk göze çarpan detay otomobilde standart bir vites kolunun bulunmaması. Markanın easypush olarak adlandırdığı sistem yardımıyla n harfiyle aracı boşa alıp, r harfine basarak geri, d harfine dokunarak da ileri doğru hareket ettiriyorsunuz.

Vites kolu olmadığı için bu alanda mühim bir boşluk elde edilmiş ve eşya gözü olarak değerlendirilmiş, fakat görüntüsü hoşuma gitse de tasarım bütünlüğünü bozan büyük tasarlanmış el frenini sevmedim. Bu büyük el freni eşya bölmelerine ulaşımı da güçleştiriyor. Bence bu şekilde teknolojik detaylara haiz, 2014 technobest ödülünü alan Cactus’e tıpkı vitesleri şeklinde bir düğmeyle denetim edilebilen elektronik park freni oldukça yakışırdı.

Otomobilin araç-gereç kalitesi rakiplerinden geri kalmayacak düzeyde. 8,5 litrelik hususi dizayn torpido sebebiyle yolcu hava yastığı Cactus’un tavanına yerleştirilmiş. Aracın neredeyse tüm kontrolleri konsolun ortasına yerleştirilen 7inçlik dokunmatik tablet ekrandan yapılıyor. Birçok sürücü tüm kontrollerin buradan yapılmasını tercih etmeyebilir, fakat alıştıktan sonrasında sistemin kolay kullanılan keyifli bir yol arkadaşına dönüştüğünü söyleyebilirim. Bence tek problem ekranın sürücüye dönük olmaması.
Kanepe görünümlü ön koltuklara mevcut şık iç mekandaki en büyük dezavantaj, arka camların tamamen açılamaması. Şu şekilde ki arka camlar tıpkı eski kelebek camlar şeklinde bir tek hafifçe dışarı doğru açılabiliyor. Karartılmış arka camlarında etkisiyle arka koltukların oldukça ferah olmadığını söyleyebilirim. Bence Cactus kesinlikle cam tavanla beraber satın alınmalı.

Citroen C4 Cactus’de 1.2 litre 82 beygir benzinli ve bizim test aracımızda da vazife meydana getiren 1.6 litre 92 beygir Diesel motor seçenekleri bulunuyor. Benzinli versiyonda 5 ileri otomatikleştirilmiş ve manuel şanzıman seçilebiliyor. Diesel versiyonda ise 6 ileri otomatikleştirilmiş etg6 isminde bir şanzıman vazife yapıyor. Açıkçası en üst donanım seviyesindeki 92 beygirlik diesel test aracımızın performansını kafi buldum. Fakat şanzımanın keyif verdiğini söyleyemem. Başta hızlanmak istediğinizde vites geçişlerini sarsıntılı ve bekleyerek gerçekleştiren bu vitesin C4 Cactus’e yakışmadığını düşünüyorum.

Test: Citroen C4 Cactus

Standart Citroen C4’ten 200 kilogram daha hafifçe olan Cactus’un yapınak verisi yakıt tüketimi averaj 3.6 litre. 1055 kilogram boş ağırlığı bulunan test aracımızla biz 100km’de averaj 5.2 litre yakıt harcadık. 12.6 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlayan aracın yumuşak süspansiyonları sürüşte konforu artırmış, fakat zorlandığında önden ufak kaymalara neden oluyor. ESP’nin standart olarak sunulması mühim bir artı olarak karşımıza çıkıyor.

Citroen C4 Cactus testimizin sonuna geldik. Otomobil tasarımı ve özellikleriyle hakkaten yürekli bir model. Alışılmadık bir model arayanlar için iyi bir seçenek olan C4 Cactus’un benzinli versiyonu 56.200TL’den, Diesel versiyonuysa 67.600TL’den başlıyor. Bizim kullandığımız en üst donanım 1.6 litre 92 beygir Diesel otomatik test aracının fiyatıysa 72.100TL.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!