Renault

Test: Renault Talisman

Lamborghini Miura

Test: Renault Talisman

Talisman’la İstanbul sokaklarında dolaşırken fark ettim ki, Renault 12’den beri Fransız markanın tüm orta derslik otomobillerini kullanmışım. Renault 18 maceram fazlaca kısa hatta 100 metre bile olsa düşünce sahibi sayılırım. Doğrusu Talisman’ın geçmişi hakkında sayfalarca yazı yazabilirim. Fazlaca uzatmadan Renault’nun orta derslik geçmişini hatırlayalım o halde. Kullan­madığım için Renault 8’i es geçiyorum ve R12’ye geliyorum. Inanırım şu anda 1969 senesinde tanıtılan Renault 12’nin neresi orta derslik diyorsunuzdur. Boyutlarıyla gözünüze küçük gelse de 70’li yılların başlangıcında D segmenti otomobiller neredeyse R12 ebatlarındaydı.

Test: Renault Talisman

Hemen sonra 1978 senesinde Renault 18 piyasaya çıktı ki, turbo modelini inanırım bir çok şahıs hatırlıyordur. R18 devletimizde resmi olarak satılmadığı için pek kim bilir fakat zamanının iyi otomobillerindendir. 1986’da sonraları Türkiye’de de üretilecek Renault 21 ile tanıştık. Concorde, Manager ve Optima’lar hâlâ yollarda. Başta Concorde’un kıymeti oldukça sonraları anlaşıldı fakat Fransa’da 1993 senesinde Renault Laguna pazara sürülmüştü bile. B56, X74 ve X91 kodlarıyla olmak suretiyle üç nesil üretilen Laguna, 1993’ten 2015’e kadar station’dan coupe’ye kadar birçok beden formuna haiz oldu. Kendi adıma Laguna’nın da hele devletimizde hak etmiş olduğu kıymeti gördüğünü söyleyemem. Aslına bakarsak üç nesli de belli standartların üstündeydi fakat kompakt sınıfın üstündeki Renault modelleri ne yazık ki fazlaca satılmıyor.

Test: Renault Talisman

Bunun da sebebi, Türk insanının kalite/fiyat orantısından oldukca gösterişe ehemmiyet vermesi bence. İnsanlar madem o denli fazlaca para vereceğim, üzerine 20 bin TL daha katar BMW ya da Mercedes alırım diye düşünüyor. Ya da sıfır Laguna yerine ikinci el 3 Serisi ya da C-Serisi almak daha mantıklı geliyor. Doğal ben bu şekilde düşünenlerden değilim. Her neyse, gelelim Talisman’a. Birazcık evvel bahsettiğim gösterişçiler bile Talisman’ın tasarımına söz edemez. Hakikaten her açıdan fazlaca kuvvetli görünüyor. Twizy’yi saymazsak, uzun süreden beri insanların beni yolda durdurup sual sordurulmuş olduğu ilk Renault modeli bulunduğunu söyleyebilirim.

Muhtemelen bu ilgiden sıkıldığım için bir Opel Astra kullanıcısı ‘abi bu alınır mı’ diye sorunca dayanamayıp ‘Astra almışsın da bunu mu soruyorsun’ deyiverdim. Talisman’ın içinde de değişik bir Renault’da olduğunuzu hissediyorsunuz. Orta konsolda dikine yerleştirilmiş dijital ekran otomobilin kalbi durumunda. O denli oldukca detay var ki, kimi zaman durup tablet şeklinde ekranla oynamak istiyorsunuz. Düğme kalabalığını azalttığı için bu tip ekranları seviyorum açıkçası. Bu ekran vasıtasıyla gösterge tasarımından, ambiyans renklerine kadar her detaya müdahale edebilmek mümkün. Masaj fonksiyonlu koltuklara da bayıldığımı söyleyebilirim. Üstelik yolcu tarafı da aynı nimetten faydalanabiliyor.

Özetlemek gerekirse, Talisman’ın donanımının oldukca varlıklı olduğundan anlatmak mümkün. Güvenlikten konfora, çağıl ve lüks olma iddiasındaki bir otomobilden beklenecek her detaya sahipsiniz. Kabinin genişliği de sizi şımartıyor. Başta 608 lt’lik bagaj hacmi gereksinimleri tam anlamıyla karşılayacak özellikte. Talisman’ın Multi-Sense teknolojisi de ek olarak dikkat çekiyor.

Test: Renault Talisman

Öyleki ki modlar içinde otomobilin karakteri tamamen farklılaşıyor. 4Control, elektronik süspansiyon, direksiyon, motoru ve şanzımanı etkileyen sistem, kullanım tarzınıza uygun Talisman’ı yaratmanıza destek oluyor. Bu biçim sistemlerin bir çok süspansiyona tesir etmez fakat Talisman’da süspansiyon sertliği de ayarlandığı için netice fazlaca değişik oluyor. 160 HP güç üreten çift turbolu turbo dizel motor yalnız 1.6 lt hacminde fakat 380 Nm tork üretiyor. Performans normal olarak sportif değil fakat 1.6 lt’lik bir dizel için oldukça tatminkar. Bununla beraber sağ ayağınıza hakim olduğunuzda ekonomik olmayı da başarıyor. Yol tutuş oldukca başarı göstermiş. 4Control sistemi yardımıyla dar alanlarda manevra fazlaca kolaylaşıyor. Hatta ‘U’ virajları dönerken yüzünüzde bir gülümseme bile oluşuyor. Özetlemek gerekirse Renault Talisman fazlaca küçük kusurları olan, genel olarak kaliteli bir üretim.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!