BMW

Test: BMW 220d Coupe

Test: BMW 220d Coupe

Otomotiv hayatına yön veren markalardan BMW, birbiri ardına tanıttığı yeni modellerle dikkat çekiyor. Hedef kitlesini her geçen gün genişleten markanın pazara sunmuş olduğu iddialı modellerden biri de BMW 220d Coupe.

BMW 1 ve 3 serilerinin arasına konumlanarak neredeyse yeni bir derslik yaratan, segmentinin standartlarını belirleyen 2 Serisi Coupe, birkaç ay ilkin Türkiye’de de satışa sunuldu. Tüm dünyada sessiz sedasız 140 bin tane satışa ulaşan 1 Serisi Coupe’nin mirasçısı olarak tanımlayabileceğim model, tasarımı ve özellikleriyle hakkaten dikkat çekici.

Otomobilin dış tasarımında göze çarpan ilk noktalar uzun tasarlanmış motor kaputu, agresif karakteri belirginleştiren kaput üstündeki dalgalı tasarım ve kromla çerçevelenmiş böbrek şeklinde ızgaralar. Yan tasarımda ise tekerlek üstünden başlamış olan ve arka kanada kadar devam eden çizgi sportif görünümü destekliyor. M Sport donanımla gelen ön tamponun, 18 inç alaşımlı jantların ve L şeklinde tasarlanmış arka stopların da şık görünüme katkısı büyük.

Test: BMW 220d Coupe

Önden bakıldığında far yapısı sebebiyle sinirli bir yüze mevcut BMW 220d Coupe, opsiyon olarak sunulan Melbourne kırmızısı renginin de etkisiyle meraklı bakışları üstünde topluyor. Testimiz esnasında aracı gören hepimiz otomobilin arka tarafına geçerek model uzantısını okumak istedi. Sebebi açık; otomobil boyutları ve ön yüzü sebebiyle ailenin öteki bireyleriyle karıştırılabiliyor. Uzaktan bakıldığında far grubunun da katkısıyla 4 Serisi olarak tahmin edilen araba, kendini yakından gösterdiğinde şaşırtıyor. Otomobil yerine geçmiş olduğu BMW 1 Serisi Coupe’den 7.2 santimetre daha uzun. Fakat esas şaşırtıcı olan şu; ağabeyi olarak adlandırabileceğim, dört kapılı sedan 320d’den bir tek 19 santimetre kısa. Kısacası; oldukça sıkı bir BMW takip edeni değilseniz, aracı ilk görüşte tanımanız, öteki modellerden ayırt etmeniz birazcık zor.

220d Coupe’nin iç mekanı BMW’nin öteki modellerinden tanıdığımız izlere sahiptir. Otomobilin işçilik ve araç-gereç kalitesi markanın imajına yakışır düzeyde. İç mekan coupe bir otomobile nazaran oldukça ferah. Arka bölümde orta boylu iki erişkin rahat oturabiliyor. Eğimli tavan yapısına karşın arka koltuklarda baş mesafesi kafi düzeyde. Sürücüye dönük olarak tasarlamış kokpit birçok fonksiyon kontrolünde mühim kolaylıklar sağlıyor.

Otomobili kullanırken alçak konumlandırılmış oturuş pozisyonunu oldukca beğendiğimi belirtmeliyim. Öyleki ki; bu sayede gerçek bir spor otomobil direksiyonunda olduğunuzu anlıyorsunuz. Kendinize en uygun sürüş pozisyonunu bulabilmeniz için standart ayarların haricinde, koltuğun bir tüm olarak yukarı aşağı hareket etmesi de mühim bir özellik olarak karşımıza çıktı.

BMW 220d Coupe’de 2.0 litre 184 beygirlik dizel bir motor vazife yapıyor. 8 ileri otomatik şanzımanla motorun uyumu oldukça başarı göstermiş. Hızlanmak istediğinizde motor ve şanzımandan net cevaplar alabiliyorsunuz. Gaza pedalına yüklendiğinizde, müthiş tasarlanmış spor koltuklar yardımıyla virajlarda sağa-sola yatmadan keyifli bir sürüşe imza atıyorsunuz. 1465 kilogram boş ağırlığa mevcut otomobil 7.1 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor.

Test: BMW 220d Coupe

220d’nin en mühim özelliklerinden biri de, siz iyi mi isterseniz ona bakılırsa sürüş karakterini ayarlayabilen bir otomobil olması. Eğer azca yakıt harcamak isterseniz; gaz-fren hareketlerinizi denetim eder, oyunu kuralına nazaran oynarsanız, “Eco Pro” modunda dizel motorlu otomobil son aşama pinti bir modele dönüşüyor. Fakat agresif bir sürüş isterseniz bu arzunuza da anında karşılık alabiliyorsunuz. Hatta elektronik denge programı ESP’yi tamamen dönem dışı bırakıp, 220d Coupe ile drift bile yapabiliyorsunuz.

Vites kolunun sol tarafına yerleştirilen butonlarla otomobil sürüş modları içinde geçişler yapabiliyorsunuz. “Comfort” sürüş modunda daha sakin bir profil çizen araba, “Sport” modunda süspansiyon, motor ve şanzıman tepkilerini değiştiriyor. Eğer daha agresif bir sürüş isterseniz “Sport Plus” seçeneğiyle otomobilin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu modda arkadan hafifçe kaymalara müsaade eden otomobil hakikaten keyif veriyor. Hıza gore sertliğini otomatikman ayarlayan Servotronic direksiyona haiz otomobilin performansı genel olarak doyurucu, fakat dizel motorun sesi bilhassa yüksek devrilerde kabine yansıyor.

BMW 220d Coupe’yi hem tasarım hem de performans açısından hakikaten beğendiğimi söylemeliyim. Arkadan itişli sportif bir coupe’nin fazlaca şık, hem de tutumlu olabileceğini de gösteren araçla 100 kilometrede averaj 5.5 litre yakıt harcadım. Ortalama 80 kilometre “Sport Plus” modunda yüksek devirlerde kullandığımdaysa 7.2 litrelik bir tüketimle karşılaştım. BMW 220d Coupe’nin baz fiyatı 152 bin TL’den başlıyor. Dört kapılı, aynı güce mevcut 320d’nin baz fiyatıyla içinde 10 bin TL bulunuyor.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!