Range Rover

Test: Range Rover Evoque 2.0 Td4

Test: Range Rover Evoque 2.0 Td4

Land Rover’n lüks markası Range Rover, ufak SUV’u Evoque’un yeni geliştirilen 2,0 litrelik Diesel motora sahiptir versiyonuyla daha geniş bir kesime sesleniyor. Range Rover Evoque, Range Rover markasının prestijini arayanlar için giriş kapısı konumunda. Üstelik o öyleki öteki giriş kapıları benzer biçimde idareten bir Range Rover değil. Tam tersine değişik ve prestijli olmak için bir oldukça özelliğe haiz. Bu özelliklere son olarak eklenen 2,0 litrelik bir Diesel motor oldu. Peki hayalinizdeki Range Rover anahtarına haiz olmanın en mantıklı yolu Evoque satın almak mı?

Test: Range Rover Evoque 2.0 Td4

Range Rover’ın giriş seviyesi modeli. 3 kapılı ve hatta üstü açık bir versiyonu bile var fakat bizim konuğumuz olması gerektiği benzer biçimde 5 kapıya haiz versiyon. Seçimi ilk günden bu yana özgündü fakat Discovery Sport’un gelişiyle benzersizliği elden gitti. 4,37 metrelik uzunluğu ve 2,66 metrelik aks mesafesi kompakt derslik hatchbacklerle benzer. Esasen altyapısı da Focus’ta kullanılan altyapının bir fazlaca elden geçirilmiş bir versiyonu.

Evoque’un en mühim iddiası görkemli bir aile otomobili olmak değil. Bunun yerine lüks bir görüntü objesi olmak onun için kafi. Fakat yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim Evoque’un sunmuş olduğu alanlar oldukça kafi. Arka kısım dar cam alanları sebebiyle yeterice ferah hissettirmiyor fakat rakamsal bir eksiği yok. 550 litrelik bagaj hacmi için de yetersiz diyeni muhtemelen döverler. Malzeme kalitesi yönünden de benzer bir başarı söz mevzusu. Aslolan Range Rover olan büyük büyük ağabeyinin (Sport değil en büyüğü) havasının yanından bile geçemiyor fakat onun yarısından daha düşük olan fiyatı dikkate alınınca bu fazlaca düzgüsel. Makyajla beraber iç mekandaki vizyonun kalitesi arttırılmış ve malzemeler de boyutsal olarak rekabet içinde olduğu modellerden fazlaca daha kaliteli hissettiriyor.

Jaguar-Land Rover tarafınca geliştirilen bu yeni motoru daha ilkin Jaguar XE’de de kullandık ve açıkçası tam olarak fanatiği değiliz. Ingenium ailesine mevcut motor birazcık kaba emek harcama karakteri ve gürültüsüyle çağıl zamanlara pek uymuyor. Fakat gelin görün ki Evoque bu motorla oldukça mutlu. Ilk olarak bir sportiflik arayışı olmadığı için motorun sesi oldukça daha iyi filtrelenmiş. Bunun haricinde 9 vitesli otomatik şanzımanın motorla uyumu 8 vitesli şanzımandan fazlaca daha iyi. Motorun iki versiyonu bulunuyor; 150 beygir güç ve 380 Nm tork ya da 180 beygir güç ve 430 Nm üreten versiyonlar arasından seçim yapmanız mümkün. İkisi de enerjisini 4 tekerleğe 9 vitesli otomatik şanzıman üstünden aktarıyor ve iki güç seçeneği içinde gözardı edilebilecek performans farkına karşın 15 bin TL şeklinde bir dikkate kıymet fiyat farkı var. Bunun haricinde Evoque’un sürüş seçimi ürün gamı içinde sıratacak kadar agresif. Sert ayarlı süspansiyon sistemi darbeleri emmek yerine çoğunlukla filtreliyor, direksiyon sistemi de komut bekleyen bir av köpeği misali dikkat kesilmiş durumda. Tam tersi bir seçim Range Rover markasına daha oldukca yakışabilirdi fakat Evoque’un farklılığının kaynağında da bu aşırı motive olmuş sürüşü yatıyor.

Test: Range Rover Evoque 2.0 Td4

Kapının önüne bir Range Rover çektiyseniz komşularınızı doğal ki çatlatacaksınız. Ne yazık ki fiyatı 300 bin TL’nin birazcık altından başlıyor, kısaca muhtemelen gücünüz Evoque almaya yetiyorsa komşularınızın garajı da bir fazlaca kuvvetli olacaktır. Bu yüzden Evoquelar’ın bir çok evin ikinci otomobili konumunda kalıyor.

Evoque her şeyi doğru icra eden ve amacına ulaşabilen bir araba. Diesel motoru başarı göstermiş, sürüşü güvenli ve keyifli ve seçimi da beklentileri karşılıyor. Ne yazık ki oldukça daha uygun fiyata bunların hepsini ve fazlasını yapabilen rakipleri var fakat ne mutlu ki onların hiçbiri Range Rover markası taşımıyor. Bu aşamada Land Rover Discovery Sport daha uygun fiyata daha fazlasını sunabildiği için en ciddi rakip konumunda.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!