Test

Test: Volkswagen Scirocco 1.4 TSI

Test: Volkswagen Scirocco 1.4 TSI

İlk kez 1974’de yollara çıkan ve 1982-1992 yılları aralığında ikinci nesliyle zirve icra eden Scirocco, tam 16 yıl sonrasında görkemli bir dönüş yapmış oldu. Volkswagen Grubu’nun geniş motor yelpazesinin nimetlerini sonuna kadar kullanan Scirocco, sportif tasarımı ve kuvvetli karakteriyle dikkat çekerken onu rakiplerinden ayıran en belirgin özelliği 70’li yıllara dayanan bir efsanenin gönüllerde kurduğu taht olsa gerek. Scirocco tutkunları eski versiyonları benzer biçimde yeni Scirocco’dan da vazgeçemeyecekler.

Geçmişten geleceğe Scirocco’nun tasarımında ilk iki versiyonun ana çizgisinden yola çıkıldığını kolaylıkla görüyoruz. Geçmişin ana karakteri korunurken geleceğin dinamiklerini de otomobil karakteristiğine işlenmiş. VW Grubu’nun öteki üyelerinde olduğu benzer biçimde Scirocco’da da kattan oluşan çizgiler yerine akışkan yüzeyler tercih edilmiş. Ön tarafta siyah bal peteği desenli büyük hava girişi ile radyatör ızgarası otomobile kısık bir bakış kazandırıyor. Profilden oldukça sakin görünen Scirocco’nun yan aynalara monte edilmiş sinyal lambaları oldukça şık ve hem de işlevsel. Aslen tam bir coupe olmayan Scirocco, hatchback tasarımdan farklılaştırılmak için birçok detayla bezenmiş. Bilhassa arka spoylerin bu işi oldukca iyi yaptığını söyleyebiliriz. Krom çift egzoz çıkışı ve 10 kollu alaşım jantlar ise Scirocco’nun sportif yönüne işaret ediyor. Kabin içi asla yabancı değil Scirocco’nun iç tasarımı herhangi bir Volkswagen kullanıcısına asla yabancı gelmeyecektir. Fakat gene de kapı içi panelleri ve ön konsol başta olmak suretiyle birçok noktada kullanılan krom malzemenin sağlamış olduğu bir sportiflik hissediliyor. Oldukça alçak bir oturma pozisyonuna sahiptir olan koltukların yapısı vücudu fazlaca iyi sarıyor.

Audi modellerinden bildiğimiz şekilde alt kısmı düz tasarlanan direksiyon simidi de Scirocco’ya ayrı bir hava katmış. Kumanda öğeleri ergonomik açıdan oldukça başarı göstermiş, göstergeler ise okunaklılığı ile bizlerden geçer not alıyor. Arka tarafta ise diz mesafesi birazcık yetersiz kalsa da tavan tasarımından dolayı baş mesafesinin beklenenden daha iyi olduğu söyleyebiliriz. Arka tarafta oturanların yüksek omuz çizgisinden dolayı manzarayı pek seyredemeyeceklerini söylemeden de geçmeyelim! Bir tek içeriden açılabilen bagaj kapağı canınızı birazcık sıkabilir fakat bu tip bir otomobil için oldukça kafi hacme haiz bulunduğunu söyleyebiliriz. 292 litrelik bagajın koltuklarının da 50/50 oranında katlanabildiğini hatırlatalım. Sürüşte sportif tatlar Bu otomobil Golf’le aynı platformu paylaşıyor fakat sürüş karakteri Golf’e pek benzemiyor. Ilk olarak Scirocco’nun oldukca daha çok sportif tatlar sunduğunu söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi de standart olarak sunulan Adaptif Şasi Sistemi yardımıyla süspansiyonların sertlik ayarlarının istenildiği benzer biçimde yapılabilmesi.

Tüm bunların arkasından son olarak işin kırılgan direksiyon sistemine düştüğünü söyleyebiliriz ki o da işini asla zorluk çekmeden yapıyor. Test otomobilimizde VW Grubu’nun en iyi oyuncularından biri; 1.4 TSI motor vazife yapıyor. Vergi diliminden dolayı en oldukca tercih edilecek seçeneklerden bir olmasını beklediğimiz 1.4 TSI, 5800 d/d’de 160 beygir güç ve 1500-4500 d/d’de 240 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzıman ile vazife paylaşımı icra eden 1.4 TSI motor Scirocco’yu 0’dan 100’e 8 saniyede çıkarken 218 km/s’lik son sürate ulaştırıyor. Daha fazlaca kent içinde geçen testimizde 7.8 lt/100 km yakıt tüketen Scirocco’nun gösterdiği performansa bakılırsa makul tüketim değerlerine haiz bulunduğunu söyleyebiliriz. Ona ulaşmak o denli da oldukça kolay! Türkiye’de 1.4 TSI ve 2.0 TSI olmak suretiyle iki değişik motor ve Sportline ve Sportline plus olmak suretiyle iki değişik donanımla satılan Scirocco’nun 122 beygir güç üreten 1.4 TSI versiyonu 26.900Euro+894 TL’den başlamış olan fiyatla satılıyor. 1.4 TSI 160 beygir ve 2.0 TSI modellerinde Tiptronik DSG şanzıman seçeneği de sunuluyor. Sportline plus donanımlı kontrol aracımız ise 30.850 Euro+894 TL baz fiyatla satılıyor. Fiyat açısından ulaşılabilir olan Scirocco’nun bilhassa VW Grubu’nun ürünlerine yabancı olmayan ve Scirocco efsanesini içinde hissedenler için oldukca iyi bir seçenek olabileceğini düşünüyoruz

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!