Bilgi

Mercedes-Benz’te olan 4MATIC sistemi nedir?

4matic Nedir

Mercedes-Benz’de olan 4MATIC sistemi nedir?

Bu yeni geliştirme, öteki tüm 4MATIC modellerinde olduğu şeklinde, yüksek çekiş gücü, üstün çeviklik ve buna ek olarak optimum sürüş güvenliği ve enerji verimliliği ile sunuyor. Mercedes-Benz’in yeni nesil kompakt otomobilleri olan A-Serisi, B-Serisi, CLA-Serisi ve GLA-Serisi’nde sunulan, yeni geliştirilmiş 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi, öteki tüm 4MATIC.

Yenilikçi Entegrasyon
Kompakt modeller için üretilen yeni 4MATIC’in en yenilikçi kısımları içinde, çift kavramalı 7 ileri oranlı şanzımana entegre edilmiş arka aks çıkış mili ve elektrohidrolik olarak denetim edilen oldukça diskli kavramanın entegre edilmiş olduğu diferansiyel bulunuyor. Bu da çekiş gücünün ön ve arka aksta tamamıyla değişken olarak dağıtılabilmesini sağlıyor.

Arka güç aktarma ünitesine giden performans akışı, tamamen ana şanzımana entegre ve kendi yağ sistemiyle yağlanan kompakt bir güç çıkış ünitesi (PTU) ile sağlanıyor. Bu tasarımın öteki avantajları da sınıfındaki öteki araçlardaki sistemlerden daha düşük bir sistem ağırlığına haiz olması ve yüksek verimliliği. Tüm 4MATIC modelleri aynı önden çekişli versiyonları şeklinde enerji verimliliği açısından göz dolduruyor.

Yeni nesil kompakt otomobiller için geliştirilen 4MATIC sistemi, bütünüyle yeni ve bilhassa yeni önden çekişli sürüş modelleriyle ortaklaşa iş içinde emek harcaması için tasarlandı.

Devamlı Değişken Sürüş
Tamamen değişken tork dağılımı, diferansiyele entegre edilmiş elektrohidrolik kavrama tarafınca sağlanıyor. Temel ilke, oldukça diskli kavrama ayrıldığında aracın tamamen önden çekişli olarak güç aktarımı yapması şeklinde. Eğer oldukça diskli kavrama devreye girerse, arka aks oyuna dâhil oluyor.

Gene de, çekiş gücü, duruma bakılırsa değişken olarak ön ve arka akslara dağıtılabiliyor. Diferansiyele entegre rotor tipi pompa, emek verme basıncını büyük bir hızla hazırlayarak arka aksı milisaniyeler içinde devreye sokuyor. Pompa, ön ve arka akslar arasındaki en küçük dönüş hızı farklılığında devreye giriyor ve değişken ayarlı bir valf, gerektiği kadar tazyik uygulatıyor.

Zekice çözüldü
Yeni 4MATIC’in emek verme sistemi şu temel prensibi takip ediyor, “gerektiği kadar sık, mümkün olduğunca seyrek”. Eğer şartlar imkân verirse, kompakt 4MATIC modeller, neredeyse tamamen, oldukça ekonomik olan önden çekiş modunda çalışıyor. Eğer sürüş esnasında gerekirse, arka akstaki çekiş gücü anında hazırlanıyor.

Sadece arka akstaki fazladan torka artık gerekseme duyulmadığı anda, mesela ABS’nin kullanıma girmiş olduğu sert bir frenleme anında, arka aktarma organları dönem dışı kalıyor ve tork sıfıra düşürülüyor. Eğer yük altında, önden ya da arkadan savrulma söz mevzusu ise, ilk olarak çekiş gücü akslara dağıtılıyor ve böylece otomobil tekrardan dengelenmiş oluyor. Eğer bu aracı dengelemeye yetmezse, 4MATIC’e entegre edilmiş olan, ESP ya da 4ETS çekiş denetim sistemleri aracı yolda tutmaya destek oluyor.

Bu strateji ile geliştiriciler optimum verimliliği üstün otomobil dinamikleri ve sürüş güvenliği ile birleştirmiş oldu.

Performans için üretildi
Kompakt modellerin kuvvetli AMG versiyonları, motor teknolojisi ve güç iletimi mevzusunda en yüksek standartları sağlıyor. Performans odaklı AMG 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi geliştirilirken, tüm dikkat performans ve dinamizm kavramlarına yöneltildi. 4MATIC denetim sisteminin AMG versiyonlarına uyarlanması 3 aşamalı ESP’ye dayanıyor. Tork dağılımı, çift kavramalı 7 ileri oranlı şanzımanın etken sürüş programına bağlı durumda. ECO programında, arka aksa daha azca tork sağlanıyor. Böylece sürüş karakteri daha sakin oluyor ve düşük devirle daha ekonomik bir sürüş stili benimseniyor.

SPORT ya da MANUAL modlarda, arka aksa tork sağlanma süreleri daha kısa ve aktarılan tork daha çok ayarlanarak daha dinamik ve sportif bir sürüş stili elde ediliyor. Bu şekilde bireysel sürüş programları sürücünün kişisel sürüş stilini destekliyor.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!