Tutku

Volkswagen Golf 40 Yaşında

VW Golf GTI 40 Yil

Volkswagen Golf 40 Yaşında

29 Mart 1974 senesinde ilk Golf piyasaya sunulduğunda beklentiler büyük olmasına karşın, bu denli bir başarı hayal edilemezdi. Geçen 40 yılda, 7 değişik jenerasyona haiz olan Golf, 30 milyon adetten fazla sattı. C segmenti kompakt hatchback temsilcisi günümüzde de en iddialı otomobiller içinde yer ediniyor.

İlk Golf Wolfsburg’da 1974 senesinde üretildi. Beetle’ın motoruna haiz vasıta, çağdaş önden çekişli otomobil teriminin ilk temsilcilerinden sayılıyor. Beetle’ın halefi olarak görülen otomobilin ilk performanslı versiyonu Golf GTI 1976 senesinde piyasaya sunuldu. Bu otomobil,1780 cc’lik bir üniteyle satışa sunuldu. 110 beygir güç, 140 Nm tork üreten bu motor ile GTI’ların atası olarak görülür.

1983 senesinde ise dünyada büyük beğeni toplayan modelin ikinci nesli olan Golf II piyasaya sunuldu. 1984 ile 1986 yılları aralığında birkaç makyaj operasyonundan geçen model, segmentinin en iyi otomobilleri arasına girdi.

Üçüncü jenerasyon Golf, Ağustos 1991’de Volkswagen’in güvenlik anlayışında çağ atlatacak özelliklerle satışa sunuldu. Bu Golf, ön bölümde hava yastıkların haiz ilk model olması yönüyle büyük ehemmiyet taşıyor. Ek olarak otomobilin gövdesi çarpışma dayanıklılık geliştirmelerinden geçti. Golf III’ün bir öteki özelliği ise ilk 6 silindirli V6 ve 1993 senesinde ilk direk enjeksiyonlu dizel motor TDI ile sunulmasıdır.

Volkswagen tasarımcısı Harmut Warkub’un önderliğinde yaşam kabul eden Golf IV, ESC sistemiyle 1998 senesinde satışa sunuldu. Gene aynı yıl modelin dört çeker versiyonu olan 4Motion seçeneği ile satışa sunulan modelde bir yıl sonrasında ise Almanya’da ESC sistemi standart olarak sunulmaya başlandı. Ek olarak modelde ilk direk enjeksiyonlu motor(FSI) ve pencerelerdeki hava yastıkları birlikte 2002 senesinde modelin seçenekleri içinde yerini aldı. 2002 yılı bitmeden 250 km/s maksimum hızı ile dikkat çeken Golf R32 de modelin performanslı versiyonu devrim niteliğindeki çift kavramalı DSG şanzımanla birlikte satışa sunuldu.

Sevilen kompakt hatchback modelinin 5’inci jenerasyonu ise geliştirilmiş performansı ve yüksek konforu ile 2003 senesinde beğeniye sunuldu. Model, ilk kere yan hava yastıklarıyla satışa sunularak, güvenlik mevzusunda iddialı bulunduğunu kanıtladı. Ek olarak 6 hava yastığı modelde standart olarak sunuluyordu. Golf V birçok alanda yeniliğe gitti. Bi-xenon farlar, dört bağlantı kollu süspansiyon, 7 ileri DSG şanzıman ve panoramik cam tavanının yanında 2006 senesinde ilk TSI motor da Golf V’in mühim yenilikleri içinde yer aldı. 2007 ve 2008 yılları aralığında modelin CrossGolf ve Estate versiyonları da sunuldu.

2008 yılından 2012 yılına kadar toplam 2.85 milyon tane üretilen Golf VI, selefi benzer biçimde güvenlik unsurlarıyla öne çıktı. EuroNCAP çarpışma testlerinden almış olduğu beş yıldız onu bu mevzuda iddialı otomobiller arasına sokmayı başardı. Bu modelde TSI motor yelpazesi genişletildi ve Golf tarihinin minimum yakıt tüketen ikinci TDI motoru satışa sunuldu. 3.8lt/ 100 km yakıt tüketimiyle dikkat çeken Golf VI’da park asistanı da bulunuyordu.

Modelin son olarak neslinin dünya prömiyeri 2012 senesinde yapılmış oldu. 100 kilo daha hafifçe olan bu model yüzde 23 daha azca yakıt tüketimiyle de dikkat çekiyor. Günümüzdeki Golf TDI BlueMotion 100 km’de 3.2 litre yakıt tüketiyor. Ek olarak yeni destek sistemlerinin de bulunmuş olduğu otomobilin plug-in hibrid versiyonu da satışa sunulacak. Hali hazırda 190 kilometre menzilli e-Golf adında olan elektrikli otomobilinin yanında yer alacak olan GTE modelinin yalnızca elektrik enerjisiyle 50 kilometre menzili bulunuyor.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!