Ekonomi

Türkiye 2016 Promil Sınırı ve Alkollü Araba Kullanma Cezası

Türkiye 2016 Promil Sınırı ve Alkollü Araba Kullanma Cezası

Trafik kazalarında alkolun tesiri önemsenecek derecede büyük. Dünya Trafik Denetim Komitesi’nin yapmış olduğu bir buçuk aylık bir araştırmada sonuçlar, kazaların %15 oranında insanoğlunun isteyerek almış olduğu alkolden dolayı geliştiği yolundadır.

Alkol testleri; trafik polislerince, alkolmetreyle promil ölçümü şeklinde yapılmaktadır. Sürücü, alkolmetre ile meydana getirilen kontrol sonucunda alkollü olduğu anlaşılırsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezası verilir, aracı trafikten men edilir ve ehliyetine altı ay süreyle trafik polisi tarafından el konulur. Suçun tekrarı üstüne öteki cezalar sabit kalıp ehliyetine iki yıl süreyle el konulur. Suçun üçüncü kez tekrarı üstüne öteki cezalar sabit kalıp ehliyete beş yıl süreyle el konuluyor. Ehliyetine 5 yıl süreyle el konulmuş kişiler 5 senenin sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenelerinden geçerek ehliyetlerine kavuşabilirler. Ehliyete el koyma cezaları haricinde para cezaları da bulunuyor. İlk seferinde 844 TL, ikinci seferde 1058 TL, üçüncü seferde ise 1698 TL para cezaları mevcut.

Kanunlara bakılırsa alkol promil sınırı hususi araçlar için 0.5 promildir. (1000 mililitre kanda 0.5 gram alkol) Ticari ve arazi araçları içinse 0.2 promildir. Vatanımızda ticari araçların hususi olarak kullanımı yaygın olduğundan bazı hususi araçlara 0.2 promil sınırına bakılırsa ceza yazılabiliyor. Land Rover, Grand Cheeroke, Toyota Land Cruiser, Range Rover benzer biçimde arazi araçlarınızı hususi araba kullanıyorsanız ya da Fiat Doblo, Opel Combo, Volkswagen Caddy benzer biçimde ticari araçlarınızı hususi vasıta olarak kullanıyorsanız ve size 0.2 promil sınırına gore ceza yazılmış ise 15 gün içinde Sulh ve Ceza Mahkemesine yapacağınız itirazla cezanızı iptal ettirebilirsiniz. şu demek oluyor ki ruhsatında hususi vasıta olarak görünen her araca 0.5 promil sınırından işleme doğal olarak tutulmalıdır ve trafik polisinin insiyatif hakkı yoktur.

Peki devletimizde hususi araçlar için yasal sınır olan 0.50 promil kaç kadeh alkole eşittir? 0.50 promillik yasal sınır averaj 35 yaşlarında olan 70 kilo bir adam için 50 cl bir bardak biraya eşittir. Ek olarak bir duble rakı, 2 kadeh şarap ya da 1 duble votka da bu miktara ulaşılabilir. Averaj 35 yaşlarında olan 70 kilo hanım için bu oranlar yarıya düşmektedir. Belirtilen oranlarda alkol içmeniz kanınızdaki alkol miktarının tam olarak 0.50 promil olacağı ve yasal sınırı aşmayacağınız anlamına gelmez. Yaşınıza, boyunuza, metabolik yapınıza ya da promil ölçme aletine bakılırsa kandaki alkol oranı daha yüksek çıkabilir. Hem kendi hayatınız için hem de başkalarının yaşamı için alkollüyken otomobil kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!