Tutku

Efsane Mercedes-Benz W123 40 yaşında

Mercedes-Benz W123

Efsane Mercedes-Benz W123 40 yaşında

Mercedes-Benz’in arkasından göz yaşı dökülen E-Serisi nesli W123 tanıtımının üstünden 40 yıl geçse de hala kalabalık bir fanatik kitlesine haiz.

Geçtiğimiz günlerdeMercedes-Benz’in yarattığı E-Serisi fırtınasına şahit olduk. Son nesil sınıfına pek fazlaca yenilik kazandırdı fakat kabul etmemiz gerekir ki günümüzde artık bu tür yenilikler oldukça daha yaygın şekilde kullanılıyor. Bu da E-Serisi şeklinde modellerin yarattığı etkiyi azaltıyor. Fakat bundan 40 yıl ilkin durum bu şekilde değildi. E-Serisi’ni bugün bildiğimiz konuma yükselten, hattaMercedes-Benz karizmasını oluşturan modellerden kabul edilen W123, 1976’nın Ocak ayında tanıtıldığında otomobil dünyası ona hayranlıkla bakıyordu.

O zamanlar bu kadar çeşitlilik yoktu. İlk tanıtılan sedan karoser olmuştu. Yıl içinde onu coupe ve ilk kere üretilen station wagon takip etti. O zamanlar modelin adı da E-Serisi değildi. Bir tek orta derslik sedan olarak adlandırılıyordu.Mercedes-Benz, ilk tanıtım anında bile 9 değişik motor seçeneği sunmaya başlamıştı. Bugün E-Serisi yalnız 2 motor seçeneğiyle yola çıkmaya hazırlanıyor fakat aynı altyapıyı paylaşmış olduğu ve paylaşacağı bir 4 kapılı coupe ve bir SUV mevcut.

Tasarım, o zamanlar piyasada olan W116 kodlu S-Serisi’nden etkilenmişti. Tıpkı bugünkü şeklinde E-Serisi ufak bir S Serisi benzer biçimde görünüyordu fakat ikisini birbirinden ayırmak bugünkünden oldukca daha kolaydı. Kabul etmekte fayda vardır ki W116 oldukça karakteristik ayrıntılara haiz zamanına göre devasa bir sedandı ve W123’ün onunla karıştırılması imkansızdı. Aslına bakarsanız çift yuvarlak aynalı farları da kendini kolayca ele veriyordu. İlk başta yalnız 2,8 litrelik motora haiz versiyonlarda kullanılan köşeli farlarsa makyaj sonrasında tüm ürün gamına uygulandı.

W123 gelişim aşamasındayken bir takım beklentiyle şekillendirilmişti. bunlar bugünküMercedes-Benz ürün gamına hala biçim vermeye devam eden beklentiler. Tasarımın çağdaş, işçiliğin üst düzey ve güvenliğin öncelikli olması en mühim özellikler olarak sıralanmıştı.

W123, daha çizim aşamasındayken bile 1982’de isteğe bağlı bir donanım haline gelecek olan havayastıklarına uygun geliştirilmişti. Bunun yanında eylemsiz güvenlik üstüne de çalışılmıştı. Enerji emme bölmeleri ve yolcu kısmı kozası şeklinde yapısal alanlara sahipti.

Ön aksındaki çift bağlantılı süspansiyon sistemi direkt S-Serisi’nden alınmıştı. Motor seçeneklerinin çoğuysa selefi W114 (dik farlı E-Serisi nesli) neslinden alınmıştı. En mühim yenilikler M123 kodlu sıralı 6 silindirli benzinli motor ve OM617 kodlu 5 silindirli turbo-diesel motorlardı. 129 beygir güç üreten benzinli motora haiz versiyonun model adı 250, 125 beygir güç üreten diesel motora haiz versiyonun motor ismiyse 300 D idi. Bugün bu güç seviyesine haiz bir motor sadece A-Serisi ailesinde, 180 koduyla sunuluyor.

1975’in sonundan 1986’ya kadar W123’ten tam 2,7 milyon tane üretildi. Bunların 2.375.440 tanesi bildiğimiz kısa aks mesafeli sedanlardan oluşuyordu. Aslına bakarsanız W123’ün efsaneleşmesinin arkasında da bu modeller yatıyordu. Bilhassa taksiciler tarafından fazlaca sevilen bu versiyon, dayanıklılığıyla tanınıyordu.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!