Audi

Test: Audi A5 Sportback (2012)

Test: Audi A5 Sportback

Audi A5 Sportback tazelenen yüzüyle yollarda. Tüm Audi’lerin birbirine benzediği şu günlerde yenilenmiş A5 Sportback büyük bir farklılık oluşturamıyor fakat klasik Audi klasını ve zarafetini taşımayı iyi biliyor. Coupe otomobillerin şıklığını ve sürüş özelliklerini dört kapıyla süsleyen Audi A5 Sportback, sportif ruhunu her an hissettiriyor.

Makyajdan sonrasında keskinleşen far tasarımı ile A6’ya benzeyen ön tasarım agresif görünüyor. Audi bu aracı tasarlarken bir Coupe kadar zarif, bir sedan kadar konforlu ve bir station wagon kadar kullanışlı bir model yaratma çabasındaydı. Ortaya çıkan A5 Sportback bu hedeflere ulaşmaya fazlaca yakın bir otomobil. Önden bakıldığında birçok şahıs Audi modellerini birbirinden ayırt edememeye başladı. Başarı göstermiş bir tasarım olduğundan kimsenin şüphesi yok fakat bu kadar benzer modeller bir süre sonrasında sıradanlaşmaya başlıyor. Öteki Audi modellerinden alışık olduğumuz kızgın bakışlar en oldukca A5’e yakışmış. V şeklindeki devasa havalandırma ızgarası ve kaslı kaput çizgisinden sonrasında ilk dikkati çeken LED süslemeli farlar oluyor. Liftback tarzındaki karoser yapısını taraftan fark etmek oldukça zor. Arka bagaj kapağında spoyler tesiri yaratan çıkıntı ve gene LED destekli stop grubu A5 Sportback’i, Coupe kardeşi kadar dinamik gösteriyor.

Test: Audi A5 Sportback (2012)

Iç bölümde oldukça küçük değişimler yapılmış.Şık görünen iç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi yüksek. İç mekandaki klasik Audi çizgisine alışsak da gene de oldukça başarı göstermiş bulduk. Alçak oturma pozisyonu sebebiyle Coupe araba kullanıyormuş hissi veren otomobil, yan desteği fazlaca iyi olan koltukları ve içeriye sızan homurtulu motor sesleriyle duyulara da hitap etmesini biliyor. Arka koltuklarda diz mesafesi kafi olsa da baş mesafesi mevzusunda sorun yaşanılabilir. A5 Sportback, göründüğünden daha büyük bagaj hacmi sunuyor. 480 litrelik bagaj hacmi bu şekilde bir araba için beklediğimizden daha çok.

Taliplerine 7 değişik motor seçeneği sunan A5 Sportback, kontrol sayfalarımıza 2.0 litrelik TFSI motoru ile konuk oldu. Bu motor 4300 d/dk’da 211 beygir güç ve ve 1500 d/dk’dan itibaren 350 Nm tork üretiyor. Düşük devirde üretilen yüksek tork ve motorla birlikte mükemmel bir ikili oluşturan S-Tronic şanzıman yardımıyla A5 Sportback, 0’dan 100 km/s hıza 6,65 saniyede ulaşabiliyor. Gaza basmaya devam ederseniz 241 km/s hıza rahatça ulaşıyorsunuz. Oldukça keyifli bir kullanım sunan 2.0 TFSI motor sağ ayağınıza hakim olmanız durumunda 7 litre civarı yakıt tüketirken, A5’in performans çığlıklarına uyduğunuzda tüketim 14 litrenin üstüne rahatça çıkıyor. Testimiz süresice averaj yakıt tüketimimiz 11 litre oldu.

Test: Audi A5 Sportback (2012)

Quattro, kısaca dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan kontrol aracımız başarı göstermiş bir yol tutuşa sahipti. Süratli meydana getirilen manevralarda bile ESP desteğine gereksinim duymayan A5 Sportback, süratli virajları asla zorluk çekmeden alabiliyor. Dozlaması iyi olan frenler ve her an emrinize amade 211 beygir güç, A5 sürücüsünü şımartmaya yetiyor. A5 Sportback sert bir otomobil olması sebebiyle sürüş özelliklerinde toplamış olduğu puanları, konfor disiplininde ise geri veriyor. Sert amortisörler yoldan gelen darbeleri sert bir halde iç mekana yansıtıyor. Yol sesi mevzusunda beğenimizi kazanan A5 Sportback, dinlemesi hoş bir motor homurtusunu iç mekana yansıtıyor. Audi A5’in ve A5 Sportback’in EuroNcap çarpışma testine iştirakı bulunmuyor.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!