Haber

Türkiye de arabalarda hangi renk tercih ediliyor?

Foto: Sebastien Boileau

Türkiye de arabalarda hangi renk tercih ediliyor?

Türkiye de en çok hangi renk arabalar tercih sebebi oluyor? En çok hangi renklere ilgi gösteriyoruz? Genel olarak renk seçimleri bizi yansıtıyor mu? Detaylar haberimiz de..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 Mayıs ayı itibariyle trafikte kayıtlı araç sayısının 19 milyon 328 bin 83 olduğunu açıkladı. Yani kayıtlı araçlar modellerine göre ayrıldığında 52,6’sını teşkil eden otomobiller ilk sırayı kapmış durumda. Bu oran şu an trafiğe kayıtlı 10 milyon 171 bin 414 otomobil olduğunu gösteriyor. Araçları yakıt tiplerine göre sınıflandırdığımızda 40,9’u LPG, yüzde 30,3’ü dizel, yüzde 28,4’ü ise benzinli araçlardan oluşuyor.

Peki tüm bu istatikler bir yana, Türk halkı en çok hangi renge ilgi gösteriyor bunu biliyor musunuz?

Türkiye’nin renk seçimi %62.6 oranla BEYAZ. Evet nerdeyse araçların yarısından fazlası beyaz renkte. Bunun nedenleri arasında  kiri az göstermesi, çok kolay yıkanabilmesi, güzel durması, uygun fiyatlı olması gibi nedenler var. Genel olarak bakıldığında haksız da sayılmazlar. Beyaz renk her zaman her yere uyum sağlayabilen renk olduğu için Türkiye’nin %62’si nin bu rengi seçmesi gayet normal karşılanıyor. Akabinde ise en çok tercih edilen renkler arasında Siyah geliyor. Siyah renkler genelde lüks araçlarda ve büyük araçlarda tercih ediliyor. Siyahı ise Kırmızı renk takip ediyor. Kırmızı renk araç severlerin sayısı da oldukça fazla görünüyor gibi.

Foto: Sebastien Boileau

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!