Test

Test: Toyota GT86

Test: Toyota GT86

Hafta içi ofiste toplantılar, hafta sonu evlatların kursları derken yaşam geçip gidiyor mu? Yaşamınızın ortasına geldiğinizi ve artık kendinize asla süre ayıramadığınızı mı düşünüyorsunuz? O vakit reçeteniz hazır. Hayır, Xanax eşliğinde terapi önermiyoruz, her servis ziyaretinde sizi yaşamdan soğutacak ikinci el bir spor otomobil de önermiyoruz. Muhtemelen sizden daha uzun bir yaşam sürecek bir Toyota öneriyoruz, fakat herhangi birini değil, GT86’yı. ABD’lilerin onlara verdiği isimle Toyabaru ikizlerinden turuncu olanını (mavi olanı Subaru BRZ). Peki GT86’yla yaşam neye benziyor.

Toyota’nın gerekseme duyduğu görüntü tazelemesi için geliştirdiği bir kompakt coupe. Otomobilin boyu 4,25 metre, yüksekliğiyse yalnız 1,28 metre. Doğrusu kompakt sınıf bir hatchbackten birazcık daha kısa ve oldukca daha alçak ve bir GTI’ın yanında durduğunda süper sporcu şeklinde görünüyor. GT86 adı Toyota’nın en keyifli modellerinden kabul edilen AE86 kasa kodlu Corolla’dan geliyor. Araba baştan aşağıya Subaru-Toyota işbirliğinde üretildi. Aslına bakarsak bu durum birazcık tutarsız, Toyota’ya sorarsanız BRZ, Subaru logolu bir Toyota, Subaru’ya sorarsanız GT86, Toyota logolu bir Subaru. Fakat kabul etmemiz ihtiyaç duyulan, silindir kapağı Toyota tarafınca üretilmiş bir Subaru boxerının bu otomobillere yaşam verdiği.

Test: Toyota GT86

Günlük hayata uygun mu? Bu probleminin cevabı günlük hayatınızın içeriğine gore evet ya da hayır olabilir. Eğer haftanın bir günü firmanın verdiği VW Passat’ı evde bırakıp keyif yapmayı planlıyorsanız ve tüm gün otomobille tek yapacağınız otoyolda ilerleyip otoparkta onu terketmekse, GT86 günlük hayatınıza hususi dikim bir ceket şeklinde uyum elde edecektir. Fakat tek atımlık hakkınızı GT86 için kullanırsanız kimi kısıtlamaları kabul etmeniz gerekiyor. Eğer yedek lastiğe ihtiyacınız olmayacağından eminseniz GT86 size 218 litrelik bagaj hacmi sunabiliyor. Ve eğer sevdiğiniz birilerine kıyabilecekseniz ön koltukların arkasında bir çift de koltuğu var. Bu koltuklara birileri sığabilir, doğal sizin boyunuz 1,60 metreden kısaysa. Aksi halde yolcularınızı, sizi arkadaki taksiyle takip etmeye ikna etmeniz gerekiyor. GT86’nın süspansiyon ve gürültü konforu sınırı olan. Sonuçta bu bir sedan değil, düşük konforu kabul etmelisiniz. Ek olarak GT86’nın konforu için kimi kompakt hatchbacklerle aşık atacak kadar iyi demek de mümkün.

Ilk olarak burada aradığınız hayatınızı kurtaracak bir otomobil değil, hayatınızı renklendirecek bir otomobil. GT86 hayatınızı kesinlikle renklendiriyor. Bu otomobilin 215/45 R 17 ebatlı kolay lastikler üstünde yapabildiklerini görünce hakikaten ne demek istediğimizi anlayacaksınız. GT86’nın yol tutuş kabiliyeti keskin ve gene de ürkütücü değil. Burnu izine inanılmaz sadık fakat arkası da sizi sıkmayacak kadar hareketli. Eğer soğukkanlılığınıza güvenmiyorsanız tüm ayarları olduğu şeklinde bırakın. Birazcık eğlence istiyorsanız ESP’yi Sport moduna alın ve arka kısmın hafifçe kaymalarını direkt çalışan direksiyonla deneyin. Pistteyseniz ESP’yi tamamen kapatın ve el mi yaman bey mi yaman görün. Eliniz alıştıktan sonrasında GT86’nın direksiyonunda kendinizi drift kralıymış şeklinde hissedebilirsiniz. GT86’nın yürüyen aksamı direkt keyifli bir sürüş için yaratılmış. Motorun gücü de bu tabloyu tamamlayan ana etkenlerden. 200 beygirlik güç verisi kafi fakat 205 Nm’lik maksimum torkun 6400 d/d’dan daha alt devirlerde üretilmesi iyi olurdu. Bu haliyle dizel motorlu bir ufak derslik üyesi bile trafikte sizi rahatsız edebiliyor. Daha çok güçle bu otomobil kontrolü daha zor bir hale gelirdi ki bu da tüm eğlencesini kaçırabilirdi. Bu devirde bu kadar mekanik bir sürüş tadı sunan ve büyük üreticiler tarafınca üretilmiş ikinci bir otomobil (Subaru BRZ klasman dışı) daha bulmanız olanaksız.

Test: Toyota GT86

Fiyat seviyesine nazaran yeterince kaliteli değil. İç mekanda tam bir 90’lar havası hakim. Can bunaltan olmasa da daha kaliteli malzemeler görmeye alıştığımız bir dönemden geçiyoruz fakat GT86 bunu veremiyor. Orta konsol emsalsiz ve kumandaları oldukça şık. Sınırı olan donanım, azca sayıdaki düğmeyle, akıl karıştırmayacak şekilde kullanıma sunuluyor. Gösterge tablosu net ve ortadaki devasa bir devir göstergesi ve onun içindeki dijital hız göstergesiyle Ferrari havasında. Koltukları rahat, yan destekleri yüksek dönemeç hızlarında vücudu destekleyecek kadar yüksek. Geri görüş açısı diye bir şeyin varlığından anlatmak yalan söylemek olur. Bu yüzden park sensörü, hatta almışken geri görüş kamerası almak en iyisi.

Manuel şanzımanın geçişleri net, yolları kısa ve kullanımı hakkaten zevkli. Fakat bu büyük şehirlerin dur-kalk trafiğinde de zevkli olacağı anlamına gelmiyor. Bu aşamada otomatik şanzımanın başarısı devreye giriyor. Yapınak verisine bakılırsa, 0-100 km/s hızlanmayı yarım saniyeden fazla uzatıyor olsa da 6 vitesli otomatik şanzıman sıkışık trafikte büyük konfor sunuyor. Şanzımanın vites geçişleri süratli ve ek olarak manuel kullanırsanız devir kesicide bile kendisi vites değiştirmiyor. Yalnız sizin direksiyondaki kulakçıklarla ona komut vermenizi bekliyor. Ayrıca sırası gelmişken, GT86’nın ayarlanabilir bir devir kesici uyarısı bulunuyor. Oldukça çekici değil mi?

Buradan görebileceğiniz şeklinde 2,0 litrelik motoru sebebiyle Toyota GT86’nın fiyatı 5 yaşlarında bir Porsche Cayman’la benzer seviyede. İkisi birbiriyle karşılaştırma götürmez doğal, Cayman gerçek bir spor otomobil, GT86 ise yepyeni bir Toyota. Fakat sonuçta keyif için satın alınacak iki otomobili değerlendiriyoruz. GT86’nın Türkiye’nin vergi sisteminden görmüş olduğu zulmü anlatalım; Almanya’da GT86 baz donanımlı bir Corolla’nın 1,5 katı fiyata satılırken devletimizde 3,5 katı fiyata satılıyor. Kısaca Toyota’nın yola çıkarken belirlediği her insanın ulaşabileceği keyifli spor otomobil fikri, vatanımızda bir tek keyifli spor otomobil düzeyine inmiş durumda. Bu fazlaca yazık, bu sebeple muhtemelen sonsuza kadar yaşayacak bir spor otomobil fakat ikinci elde oldukca azca bulunabilecek.

Bugün gidip satın alabileceğiniz en keyifli otomobillerden önde gelen GT86, Toyota’nın dayanıklılık efsanesinin de yardımıyla oldukca çekici bir seçenek. Sürüşü yola çıkmaktan zevk aldığınız eski zamanları hatırlatıyor, mekanik ve sürücüyle yazışma halinde bir karaktere haiz. Ne yazık ki fiyatı o denli da çekici değil.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!