BMW

Test: BMW 340i Automatik

Test: BMW 340i Automatik

Bestseller modele kozmetik müdahale mi? Niçin ki? BMW, yeni 3 Serisi’ni, bir porsiyon daha sportif ve tutumlu hale getirdi. Böylece yeni 340i artık 326 beygir güce haiz. BMW, sportif esintileri de olan resmi giysileri seviyor. 3.0 lt’lik sıralı 6 silindirli motoru ve 8 ileri otomatik şanzımanıyla o, pahalı bir egzotik fakat Mercedes C 400’den daha dinamik, Audi A4’ten ise daha çağdaş.

Dış yenilikler neredeyse aydınlatma grubuyla sınırı olan. İçeride ise yeni gözler ve krom dekorasyonu fark ediyoruz. Sadece parça birleşim noktaları arasındaki boşluklar hala fazlaca iyi değil. Derslik lideri olmanın eğer olmazsa olmazları nelerdi, bir hatırlayalım: Kompakt dış boyutlarda bol miktarda iç mekan, muhteşem bir kumanda konsepti ve fazlaca sayıda baştan çıkarıcı opsiyon. 3 Serisi’nin yeni adaptif amortisörlerinin daha yumuşak çalmış olduğu iddia ediliyor. Kontrol aracımızda bulunan M-Adaptif süspansiyon, spor direksiyon ve 18 inçlik jantlar ise birazcık sert bir karakter yaratıyor.

Araçla bütünleşiyorsunuz ve gaz komutlarına aşırı direkt tepkiler alıyorsunuz. Bu da orta sınıfta hiçbir otomobilde karşılaşamayacağınız bir dinamizm sağlıyor. Bu özellik süratli gittiğiniz bolca virajlı yolları bir eğlenceye dönüştürse de, dalgalı zeminlerde devamlı sallanıp duran arka kısım kırılgan mideliler için can can sıkan olabilir. Konfor modunda bile oldukça sert olan süspansiyon karakteri, konforla sportiflik içinde denge bulmak mevzusunda Mercedes-Benz’in Airmatic’i kadar başarıya ulaşmış olamıyor. Büyük hacimli turbo motor da oldukça sportif: 7000 d/d’ye kadar tırmanabiliyor, otomatik şanzıman ise spor modda devir seviyesini neredeyse hep, devir sayacının kırmızı bölgesinde tutabiliyor. Bunun haricinde bu 6 silindirli motor, tutum etmeyi (kontrol tüketim averajı 8.6 lt/100 km ) de öğrenmiş.

BMW 340i Automatik

340i modeli için BMW, eski 335i’ye (Almanya fiyatı 51.000 Euro) nazaran 1500 Euro daha çok bir karşılık talep ediyor. Öteki taraftan bu rakama, arka park sensörü ve 20 beygir daha çok güç dahil. Sadece birkaç fazladan ile fiyat, kolaylıkla 60 bin Euro seviyesinin üstüne çıkabiliyor.

BMW 340i Automatik’in güç aktarımı ise arkadan itiş, 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan otomobilde sıralı 6, turbo, önde uzunlamasına 326 beygir güçünde olan 3.0 litre hacimli motor bulunuyor.

3 Serisi’ni daha da iyileştirmek mi? Fazlaca zor! Motor tam bir güç abidesi. BMW makyaj esnasında konforun arttığını iddia etse de, Sportline paketinde bunu hissedemiyorsunuz. Malzeme kalitesi iyileşirken, işçilik kalitesi aynı kalmış. Fakat bu kesinlikle problem değil, zira bu BMW bir mükemmel!

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!