Bilgi

Otomobillerde Start&Stop özelliği nedir

Start&Stop Motor

Otomobillerde Start&Stop özelliği nedir

Bilhassa yoğun trafiği olan bölgelerde bekleme anlarında Start & Stop özelliği ile motorun kapatılması kent içi yakıt tüketiminde %15 oranında tutum sağlar. Bu özelliğe haiz modellerdeki Start & Stop sistemini, fazlaca dayanıklı bir marş motoru, bütünleşik Start & Stop koordinatörlü Motor Denetim Ünitesi ve akü şarjının o andaki ve ilerideki durumunu hesaplamaya yönelik bir sensör oluşturur. Trafikte aracın tamamen durmasından birkaç saniye sonrasında motor stop eder. Durma esnasında aracın içindeki elektrik yüklerine enerji gitmeye devam eder ve enerji tüketimi izlenir. Otomobil hareket etmeye hazır olduğunda, motoru tekrardan çalıştırmak için debriyaj pedalına basmak kafi olur.

Start&Stop Hususi durumunu fazlaca sık kullanırsam Marş Dinamom bozulmaz mı?

Hayır, bozulmaz. Start & Stop özelliğine nazaran üretilen araçlarda marş dinamoları eski sistemli dinamolardan fazlaca daha değişik şekilde üretilmiştir. Bu sistemdeki marş sisteminde, eski tipteki şeklinde tek alternatör yerine hem şarj eden hem de bir seferlik çalıştırmaya kafi gelecek düzeyde enerji depolayan yeni nesil bir alternatör-dinamo sistemi yer verilmiştir. Aracınızda Start & Stop sisteminin devreye girdiğinde, bu alternatör-dinamo sistemi, vasıta çalışır halde iken ışıkta gerçekleşecek start-stop işlemini karşılayacak düzeyde (kısaca 1 kerelik) elektrik enerjisini depolar. Aracın yeniden çalışmasına tesir edecek bir harekette bulunduğunuz anda bu depolanmış enerjiyi kullanarak marş dinamosu çalışır.

Hakikaten Tasarruf Sağlıyor mu?

Evet, bilhassa trafiğin fazlaca yoğun olduğu bölgelerde… Kaba bir hesapla 1 günde, toplam 10 sefer, 1 dakikalık kırmızı ışıkta takıldığınızı düşünürseniz; yılda ortalama 30 litrelik yakıt tutum yapmış olmuş olursunuz.

Start&Stop Sistemi hangi koşullarda devreye girebilmektedir?

 • Otomobilinizin motor soğutma suyunun sıcaklığı, 60°C nin üstünde ise; klima yada kaloriferin en üst kademede çalıştırılması haricinde ve düşük seviyede çalışıyorsa
 • Aracınızın elektrik yükü, belirlenmiş olan üst limiti aşmadıysa
 • Akünün şarjı eğer alt limite düşmemişse
 • Öngörülmekte olan bekleme süresince otomobil hareketsiz olarak duruyorsa
 • Düz vitesli bir otomobil olup debriyaja basılmıyorsa
 • Otomatik vitesli bir otomobil olup frene basılı duruluyorsa
 • Buğu ya da ayna çözücü şeklinde çözücülük ve ısıtma elde eden sistemler kapalı yada en alt seviyede çalıştırılıyorsa
 • Arabanın direksiyonu, çeyrek turdan fazla olmayacak şekilde herhangi bir tarafa çevrilmiyorsa
 • Sürücünün güvenlik kemeri takılı ise
 • Motorun kaputu kapalıysa
 • Sürücünün kapısı kapalıysa Start-Stop sistemi devreye girmeye hazır anlama gelir.
Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!