Tutku

Tahta Şasili ve Elektrikli Bir Porsche: P1

Porsche P1

Tahta Şasili ve Elektrikli Bir Porsche: P1

Porsche tasarımı ilk otomobilin şasisi tahtaydı ve saatte 35 km hız yapabiliyordu. Bir yüzyıldan fazladır bir depoda oturduktan sonrasında, Porsche 1898 Egger-Lohner C2 elektrikli aracı, Almanya’daki Porsche müzesinde sergilenmeye başladı.

Ferdinand Porsche tarafınca tasarlanan ilk vasıta 1898 model bir Egger-Lohner elektrikli otomobildi. Egger-Lohner bir Porsche aracın tüm parçalarına “P1” damgası basmış olduğu için modelin lakabı da P1 kalmış. 1898 yılı için bu tasarım bizim şimdi sportif ve son teknoloji dediğimiz türdendi. Elektrikli motoru ve coupé’a dönüşebilen Phaeton – fayton- tasarımıyla bu sıfatı da doğrusu hak ediyormuş.

Menzili bugünkü elektrikli otomobillerden ayrımsız.

3 hp gücündeki motor, kısa süreli çıkışlarda 5 hp’ye çıkabiliyormuş. 130 kilo ağırlığındaki aracın son hızı ise oldukça alçakgönüllü: 35 km. Bu hızı denetlemek içinse 12 kademeli şanzıman kullanılmış. Hem yazlık hem kışlık kullanım için tasarlanan otomobilin menzili neredeyse bugünkü elektrikli otomobiller kadar: 80 km.

22 Yaşlarında bir otomobil tasarımcısı: Ferdinand Porsche

P1, dışardan bakıldığında bir at otomobiline benziyor. Porsche markasını üstünde taşıyan ilk otomobil olmasa da, vasıta 22 yaşındaki Ferdinand Porsche’un ileri görüşlülüğünü gösteriyor.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!