Bilgi

Mühendis: Bela Barenyi

Bela Barenyi

Mühendis: Bela Barenyi

Bugüne dek muhtelemen duymadığınız bir isim Bela Barenyi. Kendisi bildiğimiz anlamda otomobilde yolcu güvenliğinin mucidi. Avusturya-Macaristan kökenli bu mühendis, 30 lu yaşlarının başlangıcında Mercedes-Benz’in başmühendisi ve yolcu güvenliği terimini ortaya atan ve bu mevzuda devrim meydana getiren biriydi. Çarpışma testlerinin kapsamları oldukca darken, o Mercedes’leri çarpıştırıyordu.

Mercedes-Benz’in dahi başmühendisi, otomotiv endüstrisini değiştirdi.

İkinci dünya savaşı sonrası Almanya’da, Mercedes-Benz’in dahi baş mühendisi yolda daha çok güvenlik olabileceğine inanıyordu. Çarpışma esnasında kinetik enerjinin yalnız deformasyona dönüşebileceğini ve yolcuların bundan etkilenmek zorunda olmadığını düşünüyordu.

Yolcu güvenliğinin mucidi.

Bu yüzden otomobillerin iç alanında tampon oluşturacak yumuşak malzemeler kullandı, fikrin patenti alındı ve bu gelişme otomobil endüstrisini tamamen değiştirdi. 1951’de Mercedes-Benz Dünyanın ilk yolcu otomobilini bu çağdaş güvenli beden ile üretmeyi başardı.
Barényi, otomobilin değişik parçalarının potansiyel tehlikelerinin herkesten ilkin farkındaydı. İç alanları tehlikeli köşeler ve çıkıntılar olmadan tasarladı. Güvenli direksiyonu tasarladı ve şaftı da çarpışma esnasında iç alana girmeyecek şekilde düzenledi. Güvenliğe bu kadar odaklanmışken tasarımda da güvenlikle orantılı olarak çığır açılıyordu.

70’lerin başlarındaki kontrol araçlarında bile ABS, taraftan çarpma koruması, 3 noktalı güvenlik kemerleri, airbagler ve klima bulunuyordu. Béla Barényi, otomobil endüstrisinin en yaratıcı ve en yenilikçi mühendislerinden biri olarak tarihe geçti.

2500 den fazla patenti ve tasarımı otomotiv endüstrisini bugün bile şekillendirmeye devam ediyor. Hepsi güvenlik tarafında da, Mercedes-Benz’in otomotiv kültüründe bir rol modeli haline gelmesini sağlamış oldu.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!