Haber

Karşılaştırma: Mercedes-Benz S600, Rolls-Royce Ghost SII ve Bentley Flying Spur W12

Karşılaştırma: Mercedes-Benz S600, Rolls-Royce Ghost SII ve Bentley Flying Spur W12

Genel bir bakışta, cömertçe donatılmış ultra lüks arabalar, piyasadaki benzer araba markalarının yanında güçlü radyatör ızgaraları ile bir adım öne çıkıyorlar. Bentley Flying Spur, yüksek performanslı şasi ve aktarma organları ile beş kişilik bir spor arabadır. Mercedes S600 ise S300’den pek de farklı görünüme sahip değil. Ancak gelişmiş teknolojik özellikleri ile araba sevdalılarını kendisine hayran bırakıyor. Rolls-Royce Ghost S2, düzgün tasarlanmış dinamik yetenekleri ile bilinçli bir statü sembolü varlığını birleştiriyor. Ancak hepsinin ortak noktası da var. Yakıt göstergeleri, ağırlık, sürükleme ve ağır bir sağ pedal bu arabaların verimliliğini kötü yönde etkileyen baş düşmanları arasında olduklarını bir kez daha kanıtlıyor.

Mercedes-Benz S600, Rolls-Royce Ghost SII ve Bentley Flying Spur W12

Son bir makyaja rağmen, Bentley bu üç araba arasında en eski tasarım olarak kendini gösteriyor. İnce bir gövdeye sığdırılmış donanımı 5299mm ayak izini gizleyen cömert bir otomobil olarak Spurs’un sert süspansiyonu, hızı, 2,4 ton ağırlığı ve çelik gövdesi öne çıkan özellikleri arasında. Yine, sürücü koltuğu sert ve yeterince ayarlanabilir olmasının yanı sıra son derece konforlu görünüyor. Sürücü yardımı, çağdaş bilgi ve eğlence sistemleri de mevcut olan araç, kendine has bir çekiciliğe ve karaktere sahip. Ancak pek çok alanında ahşap ve deri kullanılmış. Mercedes S600, daha az parayla daha fazla ekipman sunarken, esnek sürüş keyfi ve geniş kabin alanıyla da beğeni topluyor.

Karlı Koşullarda Test

S600, Bentley’e göre daha geniş bir iç alana sahip. Bentley’in ise koltukları karmaşık bir tasarıma sahip olmasına rağmen tam otomatik rahat bir otopark sistemi mevcut. Yüzey ısıtma kapı panelleri ve orta konsolun yanı sıra, akıllı ışık sistemi diğer iki otomobili gölgede bırakıyor. Mercedes S600 süper rahat ve ultra-güvenli bir otomobil olmasına rağmen beklenen ilgiyi henüz göremedi. Benzer durum Rolls-Royce Ghost SII için de geçerli diyebiliriz. Bu otomobilde karlı hava koşullarında lastikler oldukça iyi çalışıyor. İsteğe bağlı yeni Dinamik Sürüş Paketi de mevcut olan otomobil, kalın çerçeveli tekerlekleri, hidrolik arka süspansiyon ve amortisörler ile zemine daha hassas sarılma yeteneğine sahiptir. Yüksek yoğunluklu LED farlar, kullanışlı bir kabin ve güç rezervi göstergesi de bulunuyor.

Mercedes-Benz S600, Rolls-Royce Ghost SII ve Bentley Flying Spur W12

Sürüş İzlenimleri

Rolls-Royce Ghost SII, dinamik sürüş paketine rağmen daha yavaş bir hızla daha iyi performans sunuyor. Ancak bu araba, diğer iki modele göre daha yumuşak bir sürüş deneyimi veriyor. Bentley ise bazı tartışmalı sürüş özelliklerine sahip olsa bile Ghost SII’den daha iyi diyebiliriz. Rolls, 575 lb ft tork dalga hızıyla ise rakiplerinden sıyrılıyor. Defansif direksiyon ve gaz açıları ile takdir gören otomobil, gereksiz vites kullanımını önlemek için akıllı bir iç donanıma sahip.

S600 ve Ghost SII, 155 mph de idare ederken, koşulları elverdiğinde 200mph üstüne çıkabiliyorlar. Böyle yüksek hızda kullanım ve yol tutuşu her zaman iyi, ancak bu noktada Benz ile rekabet bitiyor. S63 AMG’de 4Matic dört tekerlekten çekiş ile kullanılabilirken, S600 daha fazla konfor odaklı kalıyor. Flying Spur ise rakiplerine yetişmeye çalışıyor.

Yakıt Ekonomisi

Bu üç otomobilin de yakıt tüketimini ele aldığımızda; Mercedes ortalama 100 kilometrede 16.6 litre, Ghost SII 100 kilometrede 18.8 litre ve Bentley 100 kilometrede 21.7 litre yakıt kullanımı mevcut. Hız sınırları esnek bir şekilde uygulandığında yukarıdaki sayıları %50 azaltmak ve ekonomi sağlamak mümkün. Spur sadece sekiz vitesli kutu ya ek olarak daha geniş rpm ve mph bantları arası oran barındırıyor.

Mercedes-Benz S600, Rolls-Royce Ghost SII ve Bentley Flying Spur W12

Her üç modelin de güçlü rüzgar, kötü hava şartları ve ani yüzey varyasyonlarına karşı neredeyse bağışıklığı var. S600, 300 kg ağırlık avantajı ile tepki süresini kesme ve duruş mesafesini kısaltma kabiliyeti ile bir artı puan kazanıyor. Rolls-Royce ise sessiz ilerleme, yakın görüş mesafesinin yanı sıra; güçlü ve dengeli yol tutuş mekanizmasına da sahip.

Mercedes-Benz S600, Rolls-Royce Ghost SII ve Bentley Flying Spur W12

Değerlendirme

Hangi lüks otomobil bu yarışı kazanır? Bize kalırsa Benz diğer iki rakibine fark atıyor. Konforu, tasarımı ve yol tutuşu ile daha dinamik bir araç. Aynı zamanda yakıt ekonomisi ile de zirvede yer alıyor. Bentley, akıllı ve şık dört kapılı spor bir otomobil olarak en iyi prestije sahip, diyebiliriz.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!