Tutku

Ferrari F40

Ferrari F40

Ferrari F40

Ferrari’nin 40. müessese yıldönümü anısına 1987 senesinde sınırı olan sayıda üretilmiştir. İlk kez 1987 senesinde düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır.

Ortadan motorlu, efsaneleşmiş Ferrari modelidir. Salt performans için üretilmiş olan aracın gövdesi karbonfiberden üretilmiş olup, ağırlığa sebep olacak hiçbir lüks, aksesuar kullanılmamıştır.

Ek olarak F40, Ferrari’nin yarışlarda edinmiş olduğu tecrübeleri ürettiği yol otomobillerine mümkün olduğunca aktarma çabasının başka bir göstergesidir. 80’li yıllarda Formula 1 yarışlarında turbo kullanımının yaygınlaşması sonucu bahsi geçen yıllarda Ferrari’nin ürettiği çift turbolu iki modelden biri Ferrari F40 olmuştur.

Enzo Ferrari’nin son Ferrari’si

F40, kurucu Enzo Ferrari’nin yapımında rol oynadığı son Ferrari otomobilidir. F40’ın piyasaya sürülmesinden 1 yıl sonrasında Enzo Ferrari yaşama gözlerini yummuştur. Enzo Ferrari’nin, her ne kadar yaşamında son günleri olsa da; en fazlaca beğenmiş olduğu Ferrari’nin F40 bulunduğunu söylemiştir. 1987 senesinde aracın ilk tanıtımının yapıldığı esnada F40 hakkında düşüncelerini “Mühendislerime dünyanın en iyi spor otomobilini üretmelerini söyledim, ve şimdi onun yanında duruyorum” sözleri ile belirtmiştir.

Motor ve Performans

F40’ta kullanılan 2936 cc hacme haiz çift turbo 90 aşama V8 motor 7000 devir/dk’da 478 beygir güç, 4000 devir/dk’da 575 Nm tork üretmektedir. 0-100 km/saat hızlanmasını 4.1 saniyede, 0-160 km/saat hızlanmasını 7.8 saniyede tamamlayan F40’ın son hızı 313 km/saat’tir.

Popüler Kültürde İlk sahibi

Ferrari F40’ın ilk sahibi, dünya tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Diego Armando Maradona’dır. AC Milan başkanı Silvio Berlusconi, Napoli’nin Serie A şampiyonu ve İtalya Kupası’nı Maradona ile 1987 senesinde alması üstüne; kendisine aktarma teklifinde bulunmuş oldu. Napoli başkanı Corrado Ferlaino da, Maradona’yı Napoli’de tutabilmek için kendisine Ferrari tarafınca üretilen tek siyah renk F40’ı armağan etti. Maradona da halen günümüzde kararını Ferrari yüzünden verdiğini anlatmaktadır.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!