Tutku

BMW 8 Serisi

BMW 8 Serisi E31

BMW 8 Serisi

Dünyaca meşhur otomobil üreticisi BMW’nin tarihinde büyük ve süratli coupelerin yeri ayrıdır. İkinci Dünya Savaşı öncesi üretilen 328, klasikleşmiş 3.0 Csi, 80’li yıllara damgasını vuran 6 serisi… Yüz yıla yakın bir geçmişe haiz olan Alman otomotiv devinin ürettiği büyük coupeler daima ticari açıdan başarı göstermiş ve büyük ilgi çeken otomobiller olmuştur. Bu furyanın son üyesi olan 8 Serisi için ise aynı şeyi söylemek birazcık zor.

BMW 8 Serisi, yanlış zamanda, yanlış yerde üretilmiş bir otomobil. Tüketim çılgınlığının patlak verdiği 80’li yılların en zor şartlarının yaşandığı bir dönemde,1987 senesinde yaşanmış olan Kara Pazartesi’nin üstünden oldukca kısa bir süre geçmişken piyasaya sürülen 8 Serisi, hak etmiş olduğu ilgiyi hiçbir vakit göremedi. Kim bilir, dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçmiş olduğu bu yıllarda, pahalı bir süper-coupe piyasaya fazlasıyla lüks geliyordu.

80’li yılların ortalarında, 6 Serisi’nin yerini alması amacıyla tasarlanan 8 Serisi’nin, süratli ve kuvvetli yapısı, teknolojik donanımı ve buna bağlı pahalı fiyatıyla BMW’nin yeni amiral gemisi olması bekleniyordu. BMW, bu yeni lüks coupe ile Mercedes S-Class’ın piyasadaki payına da göz dikmişti. Beklentilerin boşa çıkacağından haberdar değillerdi…

1989 senesinde Frankfurt Internasyonal Otomobil Fuarı’nda tanıtılan E31 850i’nin ABD satış fiyatı 100,000 dolardı. Bu, yeni modelin tüm zamanların en pahalı BMW’si bulunduğunu gösteriyordu. 1989 için bunun inanılmaz bir sayı bulunduğunu belirmeye gerek bulunduğunu düşünmüyoruz. 850i’nin kaputunun altında, 4 vitesli otomatik ve 6 vitesli manuel şanzıman seçenekleri bulunan, 300 beygir gücündeki 5.0 litre M70 V12 motor bulunuyordu. Son aşama kuvvetli bir motora haiz olan 8 Serisi, 1,800 kilogramdan fazla olan ağırlığına karşın son aşama süratli bir otomobildi.

Teknolojik donanımıyla dikkat çeken 8 Serisi’nde neredeyse yok yoktu. Elektrikli açılır tavan, elektronik hafızalı koltuklar, dahili veri bilgisayarı ve hepsinden önemlisi; AHK adıyla malum ve bugün için bile etkisinde bırakan bir teknoloji olan ve arka tekerleklere hidrolik destek vererek etkili bir yol tutuş elde eden Etken Arka Aks Kinematiği (Active Rear-Axle Kinematics) bunlardan yalnızca bazılarıydı. 90’lı yıllarda yalnızca BMW 8 Serisi’nde bulunan bu sistem, günümüzde bile hala geliştirme aşamasında.

AHK hariç neredeyse öteki tüm teknolojik aksamın standart olduğu 8 Serisi değişik motor seçeneklerine haiz modellerle zenginleştirilse de, otomobilin son aşama pahalı olması ve artan yakıt tutarları 8 Serisi’nin, bilhassa ABD’da, istenilen satış rakamlarına ulaşamamasına niçin oldu.

BMW, 1993 senesinde 8 Serisi’nde bir takım değişikliğe giderek ve seriye 840Ci ve 850Ci şeklinde iki yeni model ilave ederek büyük ümit bağladığı otomobilinin popülaritesini arttırmaya çalışsa da başarı göstermiş olamadı. 1995 yılına gelindiğinde satışların iyiden iyiye düşmesi, 8 Serisi’nin geleceği hakkında sual işaretleri oluşmasına niçin oldu. 1996 senesinde bir kez daha küçük bir makyajla yenilenen 8 Serisi’nin ABD kıtasındaki satışına son verildi. Altı yıl süresince ABD’da satışta olan 8 Serisi, yalnızca 8,000 tane satılmıştı.

Buna karşın BMW 8 Serisi’nin üretimine ve satışına 199 yılına kadar dünyanın öteki bölgelerinde devam etti. Büyük umutlarla piyasaya sürülen büyük coupe, dokuz senelik üretim süreci süresince toplamda yalnızca 30,000 tane satıldı. BMW’nin günümüzde piyasada olan modellerinin satış sayıları göz önüne alındığında bunun ne denli büyük bir ticari fiyasko olduğu daha net anlaşılıyor.

Üretimden kaldırılmasının üstünden oldukça uzun bir süre geçmesine karşın 8 Serisi’nin geri dönerek dönmeyeceği hala merak ediliyor. Geride bıraktığımız dönemde BMW R&D Başkanı Herbert Diess, dedikodulara rağmen yeni 8 Serisi’nin otomobil tutkunlarının karşına çıkması için önünde daha oldukca uzun bir yol bulunduğunu deklare etti. Alman otomobil üreticisi bu mevzuda kati bir izahat yapmaktan kaçınırken yeni 8 Serisi’nin geliştirme sürecinde olduğu ve bu sürecin beklenenden oldukca daha hız bir halde ilerlediği gelen bilgiler içinde. Hatta, yeni 8 Serisi’nin Pininfarina tarafınca tasarlanan ve geçtiğimiz aylarda tanıtılan Gran Lusso Concept’ten mühim izler taşıyacağı bile konuşuluyor. BMW’nin yeni 8 Serisi için ince eleyip sık dokuduğu açık. Serinin daha önceki başarısızlığı ve BMW’nin şu anda piyasada birçok değişik modelinin olması bu tutumu haklı çıkarır özellikte.

Büyük bir beklentiyle piyasaya sürülen ve üretimde kalmış olduğu seneler süresince ciddi bir ticari başarısızlık örneği olan 8 Serisi’nin geri dönüşü hala BMW’nin gündeminde. Kati bir informasyon ya da izahat gelmediği için hemen hemen netlik kazanmayan bu geri dönüşün ne vakit olacağını ve yeni 8 Serisi’nin iyi mi bir tesir yapacağını tüm otomobil tutkunları şeklinde ikimiz de merakla bekliyoruz.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!