Test

Test: Volvo XC90 T6 AWD

Test: Volvo XC90 T6 AWD

Yeni XC90’nın ne kadar heybetli göründüğünü fark etmek için kaçamak bir bakış kafi. Mesela temiz çizgilere haiz büyük ızgarası ve şık tasarımlı farlarıyla tamamen değişik ve kuvvetli bir karaktere haiz bulunduğunu derhal hissettiriyor.

Geniş iç mekanı ve bir Volvo’nun, İskandinav seçimi berrak imajı, devasa boyutlarına karşın XC90’a zarafet kazandırıyor. Aracın teknik verileri de bunu destekliyor: 320 beygir, 230 km/s, turbo ve kompresörün beraber kullanılması.

Volvo XC90 T6 AWD

Ne yazık ki bu hoş hisler, motor devirli kullanıldığında fena yönde değişmeye başlıyor: 4 silindirli makine yüksek devirlerde zorlandığını hissettiriyor. Bunun haricinde maksimum hızına 8’inci yerine 6’ncı viteste çıkabiliyor. Bu da anlık tüketim değerinin oldukça yükselmesine (10 lt/100 km seviyesinin üstüne çıkıyor) niçin oluyor.

Kontrol ölçümlerimiz de, sübjektif değerlendirmelerimizin doğru bulunduğunu gösteriyor. Mesela Volvo’nun açıklamış olduğu 6,5 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresi, testlerimizde yarım saniye daha uzun çıktı. Bunun dışındaki mevzularda ise Volvo XC90, her şeyi oldukça iyi yapıyor. İki tonluk (gene de bu ligin hafifçe sıkletlerinden biri) ağırlık kullanım esnasında neredeyse hissedilmiyor, frenlerse bir spor otomobilin performansını sunuyor: 100 km/s hızda duruş mesafesi 34 m. Süspansiyon konforu da başarıya ulaşmış. Ufak darbeler haricinde süspansiyon, 20 inçlik dev jantlara karşın, zemin bozukluklarının etkilerini konforlu bir halde emiyor. Birinci derslik koltuklar, düşük gürültü seviyesi ve oldukça iyi Bowers-Wilkins (opsiyonel) müzik sistemi de buna eklenince XC, ideal bir uzun yol aracı haline geliyor. İç mekanın genişliği ve sunulan bol miktarda eşya gözü de beğeni toplarken, multimedya sisteminin kullanım zorluğu can sıkabiliyor. Oldukça sayıdaki mönü ve alt mönü yerleşiminin doğru bir halde ezberlenmesi gerekiyor. Ek olarak parmak izleri de güneşli günlerde fonksiyonların ekranda takip edilmesini zorlaştırıyor.

Volvo XC90 T6 AWD

Bu dev SUV için Volvo, Almanya’da 57 bin 800 Euro’luk bir başlangıç fiyatı belirlemiş. Sadece extra donanım listesinden birçok kalem tercih edildiğinde fiyat, kontrol aracımızdaki şeklinde 90 bin Euro sınırına dayanıyor. Türkiye paletinde ise T6 benzinli motoru yer almıyor. Türkiye başlangıç fiyatı ise 2.0 litre dizel D5 (225 beygir) motoruyla beraber 333 bin TL.

Volvo XC90 T6 AWD’nin kaputun altında 4 silindir 2.0 litrelik, turbo kompresör 320 beygir güçünde olan bir motor bulunuyor. Güç aktarımı: 4×4, 8 ileri otomatik şanzıman; Hızlanma 0-100 km/s: 7.1 saniye: Boş ağırlık: 2051 kilogram, Fren mesafesi 100 km/s’de: 34.2m,

Dev şeklinde ve lüks fakat tam olarak kusursuz değil. Daha kuvvetli bir motor daha iyi olurdu.
Asistan sistemler ve bağlanabilirlik mevzusunda ise XC90, günümüz standartlarını karşılıyor.

Comments
To Top
error: İçerik korunmaktadır - kopyalanamaz !!